Penktoji Lietuvos totorių kūrybinė vasaros mokykla Trakuose

 Birželio 22-30 d. Totorių kultūros centras jau penktą kartą Trakuose surengė totorių kūrybinę vasaros mokyklą. Jos dalyviai - vaikai nuo keturių iki keturiolikos metų bei jaunimas iš Vilniaus, Trakų miestų, Nemėžio, Keturiasdešimt Totorių, Grigiškių gyvenviečių – iš viso apie 60 žmonių.

Totorių kūrybinė vasaros mokykla dirbo Trakų rajone viloje „Ilgai“. Stovyklos dalyviams buvo parengta įdomi ir įvairi programa. Mokykla dirbo 9 dienas, bet jau per septynias dienas Lietuvos totorių vaikai ir jaunimas išmoko net 19 naujų  kūrinių -  3 naujus Kazanės totorių šokius ir 4 dainas, kurių mokė pedagogai iš Kazanės. Taip pat 3 naujus Krymo totorių dainas ir 4 šokius, kuriuos pastatė pedagogai iš Krymo. Penkis šokius išmokė pedagogas iš Turkijos. Visos šitos dainos ir šokiai buvo mokomi tam, kad jaunosios kartos atstovai išmoktų ir išsaugotų mūsų protėvių vestuvių apeigas bei  tradicijas.

Stovykloje šaudymo iš lanko pamokas organizavo Totorių kultūros centro koordinatorius Maratas Baiševas. Kiekvienas dalyvis galėjo pasitikrinti savo jėgas šaudymo taiklume.  Jau penktą kartą Trakų žirgininkystės klube „Perkūno žirgai“ vyko jodinėjimo pamokos, palikusios daug malonių įspūdžių. Kureš (totorių tradicinės imtynės) kovos vyko Trakų olimpiniame sporto centre.  Ebru (piešimas ant vandens) pamokas vedė meistrė iš Turkijos Jale Zeynalova. 

VšĮ „Baltų amatai” atstovas Robertas Volosevičius dovanojo mokyklos dalyviams ekskursiją laivu, kurios metu parodė visas nuostabias ežero ir Trakų pilies grožybes. Išvyką pagyvino pačių dalyvių atliekami per pamokas išmokti muzikiniai kūriniai totorių, turkų kalbomis.

Vieną vakarą kūrybinės vasaros mokyklos auklėtiniai dalyvavo Krymo totorių nacionalinių  patiekalų, gaminamų ant grilio, pristatyme.

Kūrybinėje vasaros mokykloje buvo surengta vaikų piešinių paroda „Aš myliu Lietuvą”, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui. Parodą planuojama pristatyti visuomenei rugsėjo mėnesį Tautinių bendrijų namuose, Vilniuje.

Mokyklos dalyvius mokė patyrę pedagogai ir specialistai. Krymo totorių pamokas vedė Aluštos folkloro centro  pedagogai: Sieit-Yahia ir Zulfiie Kazakovai. Apie Pavolgio totorių folklorą pasakojo pedagogai iš Kazanės - Gulfiia Sharapova ir Airat Shafikov.  Iš Turkijos atvyko mokytojas Yunus Anar.

Mokyklos uždarymą vainikavo iškilmingas baigiamasis koncertas Trakų kultūros rūmuose. Jo metu žiūrovai buvo supažindinti su Kazanės totorių, Krymo totorių ir turkų vestuvių apeigomis. Renginyje dalyvavo ir kalbėjo garbūs svečiai: Turkijos Respublikos ambasadorė Lietuvoje JE Aydan Yamancan, Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė. Iškilmingo baigiamojo koncerto žiūrovų tarpe taip pat buvo garbingi svečiai iš Alanijos -  Turkijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Rūta Danilevičiūtė ir „Ebru“ meistrė Jale Zeynalova, Lietuvos garbės konsulas Turkijoje p. Berat Tunakan su žmona ir kiti.

Renginio metu Totorių kultūros centro koordinatoriai mokyklos dalyviams įteikė Penktosios totorių kūrybinės vasaros mokyklos baigimo diplomus.

Lietuvos totorių kūrybinės vasaros mokyklos organizatoriai dėkoja rėmėjams ir partneriams: Turkijos Respublikos ambasadai Lietuvoje, Plėtros ir bendradarbiavimo fondui „TIKA“ (Turkija), Lietuvos kultūros tarybai, Tautinių mažumų departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Trakų rajono savivaldybei, Trakų krašto tradicinių amatų centrui, Trakų kultūros rūmams, Islamo kultūros ir švietimo centrui, Trakų olimpiniam sporto centrui, žirgininkystės klubui „Perkūno žirgai“, VšĮ „Baltų amatai”.  

Nuoširdžiausią padėką išsakome pedagogams - Sieit-Yahia ir Zulfiie Kazakovams, Gulfiia Sharapovai ir Airatui Shafikovui, Yunus Anarui ir Liutaurui Milišauskui už didžiulį, nuoširdų ir sėkmingą darbą.

Dėkojame Totorių kultūros centro koordinatoriams ir visiems stovyklos dalyvių tėvams už pagalbą organizuojant Penktąją Totorių kūrybinę vasaros mokyklą Trakuose - Olgai Jakubauskienei, Tatjanai Sazonik, Jelenai Tračuk, Nadeždai Rubanskajai, Elitai Radkevič, Marinai Beganskienei, Natelai Statkienei, Lilijai Naujalienei, Maratui Baiševui, Romanui Gembickiui, Olegui Sazonik, Aleksandrui Beganskui.

Šilčiausius padėkos žodžius tariame Totorių kultūros centro folkloro ansamblio "Ilsu" dalyviams ir visiems kitiems vaikams ir jaunuoliams, dalyvavusiems Penktosios totorių kūrybinės vasaros mokyklos veikloje.

Tekstą ir nuotraukas pateikė Totorių kultūros centro vadovė Almira Parmaksizoglu