Vilniuje atidengta atminimo lenta baltarusių poetui Jakubui Kolasui

Lapkričio 9 d. Vilniuje, Trakų ir Pylimo gatvių sankirtoje, ant Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto pastato sienos atidengta atminimo lenta  baltarusių poetui Jakubui Kolasui. Lentoje lietuvių ir baltarusių kalbomis iškalti žodžiai: „Šiame pastate 1907 metais gyveno ir dirbo baltarusių poetas Jakubas Kolasas“.

Čia buvo baltarusių laikraščio „Naša niva" leidykla, kurioje literatūros skyriaus vedėju dirbo J. Kolasas. Šiemet minimos 135-osios J. Kolaso gimimo metinės.

Iškilmingoje atminimo lentos atidengimo ceremonijoje dalyvavo Vilniaus baltarusių bendruomenės nariai, Vilniaus Pranciškaus Skorinos gimnazijos moksleiviai, užsienio šalių atstovybių diplomatai, vilniečiai.

Jakubas Kolasas (tikroji pavardė Kanstancin Mickevič) – vienas iš klasikų ir šiuolaikinės baltarusių literatūros pradininkų, Baltarusijos liaudies poetas, akademikas, Baltarusijos mokslų akademijos viceprezidentas, nusipelnęs mokslo veikėjas.

Gimė 1882 m. lapkričio 3 d. Akinčycų kaime (šiuo metu Baltarusijos Respublikos Minsko srities Stolbcy miesto teritorija). Baigė liaudies mokyklą, paskui Nesvyžiaus mokytojų seminariją. Dirbo mokytoju Pinsko srityje.

Pradedant nuo 1906 m., Jakubo Kolaso gyvenimas ir kūryba susiję su dabartine Lietuvos sostine. Vilniuje jis atspausdino savo pirmąjį eilėraštį „Mūsų gimtasis kraštas“ ir išleido pirmąjį eilėraščių rinkinį „Liūdėsio dainos“. Dvi dalys garsios J.Kolaso poemos „Naujoji žemė“ – „Dėdė Vilniuje“ ir „Ant Pilies kalno“ - skirtos Vilniui.

Yra dokumentai, kurie liudija apie J.Kolaso kūrybinius kontaktus su Lietuvos rašytojais, tokiais kaip A.Žukauskas, V.Pranckus-Žilionis, F.Vaišnoras, L.Gira, V.Mykolaitis-Putinas, A.Venclova ir kt.

Vilniaus priemiestyje, Pavilnyje, gyveno jo būsima žmona M.D.Kamenskaja.

Savo kūrybinėje veikloje jis pasireiškė kaip poetas, prozaikas, dramaturgas, vaikų rašytojas ir pedagogas, publicistas, kritikas, vertėjas.

Išvertė į baltarusių kalbą A.S.Puškino poemą „Poltavą“, kai kuriuos T.Ševčenkos, P.Tyčinos, A.Mickevičiaus, Rabindranato Tagorės kūrinius.

Mirė 1956 m. rugpjūčio 13 d.

Minske veikia Valstybinis literatūrinis-memorialinis Jakubo Kolaso muziejus. Baltarusijos Respublikoje už kūrinius prozoje, darbus literatūrologijos ir kritikos srytyse apdovanoja Jakubo Kolaso Valstybine premija.