Spalvingas totorių koncertas Trakuose
2017 m. liepos 3-11 d. Trakų poilsio bazėje „Kempingas slėnyje“ Totorių kultūros centras, pažymėdamas 620-ąsias totorių įsikūrimo Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje metines, ketvirtą kartą organizavo Kūrybinę vasaros mokyklą.
Mokykloje vaikai ir jaunimas iš Vilniaus, Klaipėdos, Visagino, Kauno, Alytaus, Vilniaus rajono Nemėžio bei Keturiasdešimt totorių kaimų mokėsi totorių šokių, dainų, groti totoriškais muzikos instrumentais, susipažino su totorių papročiais bei tradicijomis.
Liepos 11 d. Trakų kultūros rūmuose namuose įvyko Totorių kultūros centro Kūrybinės vasaros mokyklos dalyvių baigiamasis koncertas.
Koncerto pradžioje apie Kūrybinės vasaros mokyklos veiklą lietuvių kalba pasakojo Totorių kultūros centro pirmininkė, šios mokyklos iniciatorė ir vadovė Almira Parmaksizoglu, turkų kalba - Totorių kultūros centro vyr.koordinatorius Osman Ender Parmaksizoglu.
Kūrybinės vasaros mokyklos dalyvius ir koncerto žiūrovus sveikino Turkijos Respublikos ambasadorė Lietuvoje Aydan Yamancan. Ji pabrėžė Kūrybinės vasaros mokyklos svarbą jaunajai Lietuvos totorių kartai, siekiant perduoti jaunimui per amžius protėvių sukauptas tradicijas bei tautinės kultūros klodus.
Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės Ryšių su tautinėmis bendruomenėmis skyriaus vyriausioji specialistė Irma Rabcevičienė už asmeninį indėlį supažindinant jaunąją totorių kartą su Lietuvos totorių folkloru, padedant atskleisti bei ugdyti vaikų ir jaunimo kūrybinį potencialą įteikė Almirai Parmaksizoglu departamento direktorės Padėkos raštą.
Susirinkusius sveikino ir dovanas įteikė Turkijos Burso savivaldybės konservatorijos orkestro direktorius Turgai Mercan.
Koncertinę programą sudarė trys dalys, kurios atskleidė totorių ir turkų vestuvių tradicijas. Žiūrovai susipažino su turkų, Kazanės totorių ir Krymo totorių vestuvių papročiais. Kiekviena koncerto dalis – tai tarsi spektaklis, atskleidžiantis senąsias šių tautų mergvakario tradicijas. Apie jas pasakojo koncerto vedėja Jelena Tračuk.
Pirmoji dalis buvo skirta turkų tradicijoms. Keletą dienu prieš vestuves nuotakai atliekamos „Chnos“ apeigos. Merginos ir moterys renkasi nuotakos namuose. Jos šoka, atlieka apeigas, dainuoja. Po to jaunikis pasiima savo nuotaką ir veda į vestuvių ceremoniją.
Pristatydama Kazanės totorių vestuvių tradicijas, Jelena Tračuk pabrėžė, kad tai totorių-mišarėjų apeigos. Būtent šita etninė grupė išsaugojo senovines mergvakario apeigas. Mergvakaris prasidedavo nuo suknelės kraštų siuvinėjimo. Jaunosios artimos draugės ir giminaitės ruošė nuotakos kraitį ir dovanas jaunikio giminėms. Pagal papročius jaunajai reikėjo gailiai raudoti, kad gyvenimas būtų laimingas. Jaunosios draugės atlikdavo apeiginę raudą, pati nuotaka tik aimanuodavo ir raudodavo. Šioje dalyje koncerto dalyviai pristatė tradicinius liaudies šokius, dainavo dainas. Įsimintinas Šamil Zainulino (Visagino totorių bendruomenė) šokis išsiskyrė savo azartiškumu, akcentuotais žingsniais bei lengvais šuoliukais. Totorių liaudies dainas atliko Kazanės konservatorijos absolventė, talentinga totorių folkloro pedagogė Lilia Ziganshina. Savo profesionalizmu žavėjo žmogus - orkestras Damir Gabdrakhmanov (Kazanė), totoriškas melodijas grojęs keliais instrumentais.
Pas Krymo totorius "CHNOS" naktis - tai nuotakos atsisveikinimas su gimtaisiais namais. Šią senovinę tradiciją totoriai išlaikė ir išsaugojo iki šių dienų. Šventė švenčiama nuotakos namuose. Nuotaka po pirties, kur ją ne tik prausia bet ir dažo plaukus chna dažais, rengia švariais drabužiais, vedama į namus, kur papuoštame kambaryje jos laukia draugės. Jos dainuoja liūdnas dainas, kurios pravirkdo nuotaką. Vėliau giminaitė, paprastai tai būna nuotakos teta, praveda „Chnos“ apeigas - dažo nuotakos delnus, į kiekvieną delną deda po auksinę monetą ir užriša raudoną skarelę. Netekėjusioms draugėms taip pat dažomos rankos, nes pagal senovės prietarus, tai padės joms greičiau ištekėti. Tęsiant „Chnos“ apeigas, nuotakos mama nuplauna rankas, bučiuoja ir sveikina ją. Savo ruoštu dukra bučiuoja rankas savo motinai ir prašo jos palaiminimo. Po to, kai mama palaimino savo dukrą, pariša jai skarelę ant juosmens, svečiai sveikina nuotaką.
Koncerto pabaigoje žiūrovus sužavėjo šokis su žvakėmis ir visų mokyklos vaikai atliekamos totorių liaudies dainos. Almira Parmaksizoglu padėkojo visiems Kūrybinės vasaros mokyklos rėmėjams. Ji pabrėžė, kad šios, ketvirtosios, stovyklos išskirtinumas - galimybė jos dalyviams dalyvauti stažuotėje Turkijoje. Čia juos turkų dainų, šokių mokė ir su turkų tradicijomis supažindino Burso savivaldybės konservatorijos pedagogai. Jos nuomone, sėkmę mokyklai atnešė talentingi pedagogai - Lilija Ziganshina (Kazanė), Damir Gabdrakhmanov (Kazanė), Sieit-Yahiya Kazakov (Krymas), Zulfiie Kazakova (Krymas), Altan Göl (Turkija), Şahin Özçelik (Turkija), Şükrü Sönmez (Turkija), Liutauras Milišauskas (Lietuva). Jiems visiems buvo įteiktos Totorių kultūros centro padėkos.