Asociacijos „Dačija“ nariai lankėsi Ilzenbergo dvare
Birželio 17 d. Lietuvos rumunų kultūros bendrijos „Dačija“ nariai kartu su draugais, tęsdami gražią tradiciją jau trečią kartą lankėsi Ilzenbergo dvare (Rokiškio rajonas). Šis istorinis kultūros objektas glaudžiai sieja Lietuvą ir Rumuniją. Pasak bendrijos „Dačija“ pirmininkės Lučijos Bartkienės, XVI a. įkurta dvarvietė yra išskirtinis Lietuvoje objektas, turintis tiesioginių sąsajų su Rumunija. „Tai bene ryškiausias Rumunijos pėdsakas Lietuvoje šalyje. Labai svarbu, kad rūpinantis istoriniu paveldu dvaras, kurio viena iš paskutiniųjų savininkių buvo vieno garsiausių rumunų intelektualų, politiko ir literatūros kritiko Tito Livijaus Majoresku duktė Livija, prikeltas naujam gyvenimui. Įdomu, kad šiame dvare XX a. pradžioje lankėsi ir T. L. Majoresku (1840-1917), Ilzenbergo dvarininkės Livijos Dimšienės tėvas. Jis buvo įtakingiausios šalies politinės organizacijos „Junimea“ steigėjas. Nuo 1874 m. iki 1914 m. ėjo aukštas pareigas Rumunijos vyriausybėje – buvo paskirtas švietimo ministru, užsienio reikalų ministru bei Ministru Pirmininku. Apie jo nuopelnus liudija faktas, kad Bukarešte veikia T. L. Majoresku vardu pavadintas universitetas. Pasak istorinių duomenų, Livija buvo rumunų dainininkė, netgi dainavusi Rumunijos karalienei. Ilzenbergo dvare ji gyveno iki 1940 metų rudens, vėliau išvyko į Rumuniją”, - pasakojo L. Bartkienė.
„Šiame objekte istorinė patirtis suderinta su moderniomis technologijomis ir šiuolaikiniu gyvenimo būdu”, - išvykos dalyviams kalbėjo Gintaras Bingelis, dvaro vietininkas. Jis pažymėjo, kad dvare taip pat įkurtas pirmasis Lietuvoje biodinaminis ūkis.
Lietuvos rumunų kultūros bendrijos „Dačija“ nariai nusprendė sekančiais metais ne tik atvykti į Ilzenbergo dvarą, bet ir surengti čia koncertą.
Informacija ir nuotraukos - asociacija "Dačija"