Advento vakaronės viešnia - Gražina Kadžytė

Gruodžio 7 d. Tautinių bendrijų namuose vyko Advento vakaronė, kurioje dalyvavo etnologė, tautosakininkė, žurnalistė Gražina Kadžytė.

Viešnia papasakojo apie Advento papročius, tradicijas, atsakė į susirinkusiųjų klausimus. Taip pat priminė Kūčių ir šv. Kalėdų papročius, patarė, kaip įprasminti stebuklingą laukimo metą ir tinkamai pasiruošti didžiosioms metų šventėms.  

Advento laikas trunka keturias savaites iki Kalėdų. Vienas iš Advento simbolių - Advento vainikas, kuris atsirado kaip protestantiška tradicija, tačiau ją perėmė daug krikščionybės atšakų. Tai horizontalus visžalio augalo – eglės ar pušies – šakų vainikas, į kurį būna įstatomos keturios žvakės. Pirmąjį advento sekmadienį uždegama viena žvakė, antrąjį sekmadienį – dvi, trečiąjį sekmadienį – trys, o paskutinį sekmadienį prieš Kalėdas jau dega visos keturios žvakės. Tradiciškai advento vainiko žvakė buvo degama visai šeimai susėdus prie stalo. Degimo laikotarpis tapdavo proga aptarti dienos darbus, pasikalbėti, kartu pasimelsti.

Buvo tikima, kad Kūčios ir Kalėdos užbaigia senąjį metų ciklą ir po jo prasideda naujasis, kurį pasitikti reikia atitinkamai pasiruošus, apsivalius ir kūną ir sielą. Todėl manyta, kad iki Kūčių būtina grąžinti visas skolas, išspręsti per metus kilusius konfliktus, iš pagrindų sutvarkyti ir apsikuopti namus.

Pagal senąjį kalendorių gruodžio 13-osios naktis buvo ilgiausia metų naktis. Todėl nuo gruodžio 13 d. minėtos Šviesos dienos iki Kalėdų būdavo atidžiai stebimas oras. Manyta, kad kiekviena diena atitiks kitų metų mėnesį – kokia bus gruodžio 13 d., toks bus ir sausis, kokia bus gruodžio 14 d., toks bus ir vasaris ir t. t.

Vakaronėje dalyvavo ir susirinkusius su artėjančiomis šventėmis sveikino Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės Ryšių su tautinėmis bendrijomis skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Kiuraitė.