Įteikti Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai 2015
Balandžio 18 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje trečius metus iš eilės buvo įteikti Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai žmonėms ir organizacijoms, pasižymėjusiems žmogaus teisių gynimo srityje.
Apdovanojimai už nuopelnus lygybės ir įvairovės srityje 2015 m. įteikti asmenims, organizacijoms ir pilietinėms iniciatyvoms devyniose nominacijose.
Tautų dialogo apdovanojimas įteiktas pilietinei iniciatyvai „Priimsiu pabėgėlį“ už savanoriškas pastangas kurti saugią erdvę naujai atvykusiems ir prieglobsčio prašantiems kitų tautų, kultūrų ir religijų žmonėms.
Apdovanojimą įteikė Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktorė dr. Vida Montvydaitė.
Šiam apdovanojimui taip pat buvo nominuoti Boguslavas Gruževskis už tautų dialogo puoselėjimą, plėtojant draugiškus santykius su lenkų tautine bendruomene ir Lenkija bei projektas „Mišri šeima“ už skatinimą palankiau žiūrėti į skirtingų tautų, kultūrų, rasių, religijų atstovų šeimas, skleidžiant tolerancijos, nediskriminavimo ir tautinio identiteto daugiakultūrėje visuomenėje idėjas.
Religijų įvairovės apdovanojimas įteiktas mokslininkei Aušrai Požėraitei už aktyvų ir nuoseklų mokslinį darbą, sklaidant vyraujančius mitus ir stereotipus apie religijas, viešinant tyrimus žiniasklaidoje, kuriant atviresnę visuomenę, besidominčią religijų įvairove.
Šiam apdovanojimui buvo nominuota Neringos Rekašiūtės paroda „Islamas Lietuvoje“ už tarpkultūrinio dialogo skatinimą visuomenėje, pozityvaus ir objektyvaus musulmonų matomumo Lietuvoje didinimą ir Egdūnas Račius už ilgametį ir nuodugnų islamo tyrinėjimą, kompetentingus komentarus viešoje erdvėje, nusistovėjusių stereotipų apie islamą ir musulmonus griovimą bei intelektualios diskusijos puoselėjimą.
Laureatams buvo įteiktos menininko Viktoro Dailidėno kurtos stiklo statulėlės – stikliniame stačiakampyje pavaizduotas delno įspaudas, simbolizuojantis žmogiškumą, vienybę ir kiekvieno žmogaus unikalumą.
Renginio metu koncertavo Artūro Noviko džiazo mokyklos vokalinė grupė „Jazz Island“ ir Čiurlionio kvartetas. Filharmonijos fojė veikė dvi parodos: asociacijos „Lietuvos neįgaliųjų forumas“ ir Švedijos instituto parengta paroda „AccessAbility“ bei Neringos Rekašiūtės fotografijų paroda „Islamas Lietuvoje“.
Pernai Etno dialogo (taip buvo vadinamas) apdovanojimas skirtas grupei Biplan už tarpusavio supratimo ir geros valios tarp įvairiausių Lietuvos tautybių skatinimą.
2014 m. Nacionalinis lygybės ir įvairovės apdovanojimas buvo įteiktas tautinių bendrijų veikėjai, rašytojai, vertėjai, ambasadorei Halinai Kobeckaitei už visą gyvenimą puoselėtą toleranciją.
Apdovanojimai, kaip minėta, skiriami devyniose kategorijose: Lyčių lygybės – už nestereotipinio požiūrio į moteris ir vyrus sklaidą ir įtvirtinimą visuomenėje; Tautų dialogo – už nuopelnus veikiant tautinių bendruomenių integravimo, ksenofobijos, rasinių, etninių stereotipų mažinimo procesuose; Vaivorykštės – už nuopelnus LGBT teisių atstovavimo srityje, mažinant homofobijos, transfobijos ir bifobijos daromą žalą bei skatinant LGBT atvirumą ir didesnę integraciją į visuomenę; „Geriausias amžius – mano amžius“ – už iniciatyvą, skatinančią realizuoti savo potencialą ir tikslus darbe, laisvalaikiu ar užsiimant visuomenine veikla, nepaisant stereotipų apie jauną ar vyresnį amžių, už nuopelnus vienijant įvairaus amžiaus žmonių kartas; Įveiktos kliūties – už fizinės, socialinės, kultūrinės, požiūrio ir/ar kitokios kliūties sėkmingą įveikimą užtikrinant žmonių su negalia orų gyvenimą ir dalyvavimą visuomenėje; Religijų įvairovės – asmeniui, organizacijai, idėjai ar projektui, kuris prisidėjo prie religijos laisvės pricipo įtvirtinimo ir sklaidos bei religijų įvairovės pažinimo ir priėmimo skatinimo Lietuvoje; Metų proveržio – už plačiai nuskambėjusį ir prie įvairovės ir lygybės skatinimo visuomenėje prisidėjusį poelgį, darbą, iniciatyvą, kūrinį ir pan.; Žiniasklaidos balso – skiriamas žiniasklaidos atstovams, kurie savo darbu, veiksmu ar iniciatyva skatina asmenų lygybę ir įvairovę visuomenėje bei gina žmogaus teises; Gyvenimo nuopelnų – skiriamas asmeniui už gyvenimo nuopelnus žmogaus teisių srityje, kurio aktyvūs ir iniciatyvūs veiksmai prisidėjo prie lygybės, įvairovės ir tolerancijos idėjų skatinimo ir puoselėjimo.
Nacionalinius lygybės ir įvairovės apdovanojimus teikia Seimui atskaitinga Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba ir septynias nevyriausybines organizacijas vienijantis Nacionalinis lygybės ir įvairovės forumas.
Dovydo Lopetaičio nuotr.