Diskusija „Konkurso pamokos. Tautinių mažumų integracija – pažinti ir pripažinti“

Diskusijoje „Konkurso pamokos. Tautinių mažumų integracija – pažinti ir pripažinti“, kurią organizavo Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, kalbėjosi istorikai, ekspertai bei tautinių bendrijų atstovai.

Diskusijos dalyvius susėsti prie vienos stalo pokalbiui visuomenei jautria tema paskatino TMD rengtas konkursas, kurio dalyviai – Lietuvos ir užsienio aukštųjų mokyklų studentai, – savo baigiamuosiuose mokslo darbuose nagrinėjo tautinėms mažumoms itin aktualias temas ir pateikė svarbių įžvalgų.

„Esu labai dėkinga konkurso dalyviams, baigiamųjų darbų autoriams, bei žmonėms, kurie šiuos darbus skaitė; tiems, kurie sutiko ateiti ir pasikalbėti. Ieškome bendravimo formų, kurios būtų patrauklios ir įdomios ne tik valstybės institucijoms ir tautinėms bendrijoms, bet ir mokslo pasauliui“, – kalbėjo TMD direktorė dr. Vida Montvydaitė. Įstaigos vadovė tikisi, kad šių metų konkursas pažymėjo naujos tradicijos pradžią. Ji džiaugėsi, kad TMD iniciatyva sulaukė didelio jaunųjų tyrėjų susidomėjimo: konkursui pateikta 14 bakalauro baigiamųjų darbų, keturi magistro darbai ir dvi daktaro disertacijos. Darbai parengti lenkų, anglų, vokiečių bei lietuvių kalbomis.

„Dažnai tenka išgirsti, kad akademinė bendruomenė darbuojasi savo srityje, atsakingos valstybės institucijos taip pat dirba savo darbus, bet pasigendama aktyvaus bendradarbiavimo. Sieksime šią spragą užpildyti ir suartinti specialistus, dirbančius tautinių mažumų integracijos srityje, –  kalbėjo TMD vadovė, pažymėdama, kad jaunųjų tyrėjų darbus ketinama publikuoti mokslo leidinyje.

1–ojoje nominacijos grupėje už apgintą baigiamąjį bakalauro studijų darbą konkurso premija skirta Aurėjai Jutelytei, kurios darbo tema – „Lietuvos romų genocido atmintis kaip atminties kūrėjų veikimo laukas“ (VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas, darbo grupės vadovė dr. Dovilė Budrytė).

Premijos 2-oje nominacijos grupėje – už apgintą baigiamąjį magistro studijų darbą „Įsivaizduojama etninė demokratija: lenkų tautinės mažumos atsakas į Lietuvos valstybės valdymą“ apdovanotas Karolis Dambrauskas (Vidurio Europos universitetas Budapešte, magistrinio darbo vadovai: András Kovács ir Luca Váradi) ir specialiąja vertinimo komisijos premija už baigiamąjį darbą tema „Valstybė, mažesnė už savo teritoriją: kovos dėl valstybinio tapatumo Šalčininkų krašte“ apdovanota šiuo metu Oksfordo universitete studijuojanti Marija Norkūnaitė (VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas, darbo vadovė prof. Ainė Ramonaitė).

Diskusijoje dalyvavo Lietuvos socialinių tyrimų centro Etninių tyrimų instituto mokslo darbuotoja dr. Vilana Pilinkaitė Sotirovič, Mykolo Romerio universiteto Baudžiamosios teisės ir proceso instituto profesorius, Lietuvos istorijos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas, istorikas prof. Arvydas Nikžentaitis, Lietuvos lenkų mokslininkų draugijos pirmininkas Hendryk Malevski, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto profesorė, vyriausioji mokslo darbuotoja prof. dr. Irmina Matonytė.

Apibendrindama diskusiją, TMD vadovė dr. V. Montvydaitė akcentavo, kad tokie susitikimai reikalingi ne tik tautinių bendrijų atstovams ir valstybės institucijoms, – jie tampa puikia platforma keistis informacija ir su akademinės bendruomenės atstovais.

„Būtina kalbėtis apie tai, ką vieni žino, o kiti jaučia. Tokį darbą ir jo naudą sunku išmatuoti, juk kalbame apie žmonių gyvenimo kokybę, jų jausenas, – tai nelengva įvertinti rodikliais, bet bendravimas atveria naujas galimybes ir padeda įveikti daug iššūkių“, – sakė ji ir pridūrė, kad TMD aktyviai remia nevyriausybinių organizacijų veiklą, susijusią su tautinių mažumų integracijos projektais, jų įgyvendinimui skiriamas finansavimas.

„Itin skatiname įvairius susitikimus ir draugystę tarp įvairių savivaldybių ir miestų. Važiuokite, pažinkite vieni kitus, ir baimės, kylančios iš nežinojimo, tikrai bus kur kas mažiau“, – sakė TMD vadovė dr. V. Montvydaitė.

 

Parengta pagal Tautinių mažumų departamento prie LRV medžiagą.

Alekso Jauniaus nuotrauka