„MARCIŠOR” šventė
Kovo mėnesį įvairių tautybių žmonės švenčia savo religines ir nacionalines šventes. Lietuviai kovo 4 d. švenčia šv.Kazimiero dieną, Airijoje – kovo 17 d. - tai šv. Patriko diena. Žydų šventė – “Purimas” taip pat švenčiama kovo mėnesį. Bulgarijoje kovo pradžia siejama su “Martinica”, o Rumunijoje ir Moldovos Respublikoje švenčiama pavasario atėjimo šventė – “Martišorul”.
Kovo 1 dieną Rumunijoje ir Moldovos Respublikoje švenčiama pavasario atėjimo šventė – „MARCIŠOR”. Pavadinimas „MARCIŠOR” yra lotynų kilmės, nuo žodžio „Martie”. Tai tradicinė pavasario šventė, susijusi su žemdirbystės ciklu, o jos ištakos siekia daugiau nei 8000 metų. Šventės simbolis „MARCIŠOR“ tai raudonas ir baltas pumpurėliai, simbolizuojantys meilę ir pagarbą. Raudona - ugnies, kraujo ir saulės spalva, tai gyvenimo atributas reiškiantis moteriškąjį pradą. Balta - vandenų skaidrumas, dangaus baltumas, tai vyrų išmintis, vyriškasis pradas. Raudonai balta virvutė tai vyriškojo ir moteriškojo prado susipynimas. Kiekvieną pavasarį kovo 1-ąją dieną žmonės dovanoja vienas kitam šį mažą, mielą amuletą, linkėdami svajonių išsipildymo, meilės ir laimės. Ši šventė labai populiari jaunimo tarpe. Mokyklose kovo 1- ąją vaikinai dovanoja juos merginoms. Kovo paskutinę dieną marcišorus reikia pakabinti ant medžio šakelės. Jeigu šakelė sužydės – būsi laimingas visus metus.
2011 m. buvo pasiūlyta „MARCIŠOR“ tradiciją įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą. Šventė skatina prisiminti tautosaką ir senelių tradicijas bei legendas.
Jau 26 metus bendrija „Dačija“ tradiciškai švenčia „MARCIŠOR“ šventę. Iš šiais metais į šią šventę, vykusią Tautinių bendrijų namuose, susirinko bendrijos nariai iš Vilniaus, Kauno, Marijampolės, Lietuvos aukštosiose mokyklose studijuojantys studentai iš Moldovos ir Rumunijos. Renginyje dalyvavo ir kitų šalies tautinių bendrijų atstovai.
Šventėje dalyvavo ir susirinkusius sveikino Rumunijos ambasadorius Lietuvoje Dan Adrian Balanescu, Moldovos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Igor Klipii, LR Seimo narys Sergej Ursul. Šventės dalyviams koncertavo šokio teatro AndreDance (vadovas Andrej Prociv) nariai, jaunieji „Dačijos“ nariai.
Informaciją parengė Lučija Bartkienė,
Lietuvos rumunų kultūros bendrijos pirmininkė