Vienuoliktoji Trakų karaimų kalbos stovykla

Liepos 8-19 d. Trakuose dirbo vienuoliktoji Trakų tarptautinė karaimų kalbos stovykla. Stovyklą organizavo Lietuvos karaimų kultūros bendrija, padedama Švedijos Uppsalos universiteto profesorės tiurkologės Evos Csato Johanson. Stovyklos dalyvių tarpe - karaimai, norintys pramokti gimtosios kalbos ir asmenys, besidomintys karaimotyra, iš Lenkijos, Rusijos, Ukrainos, Prancūzijos.

Šiais metais pagrindinis stovyklos leitmotyvas – karaimų poezija. Stovyklos dalyviams pranešimus skaitė dr. Halina Kobeckaitė,  ypač daug dėmesio skirdama poetui Šelumieliui Lopato, kurio žūties 90-osios metinės minimos šiais metais. Ina Lavrinovič supažindino klausytojus su trakiečio poeto Michailo Tinfovičiaus ( 1912- 1974) veikla ir poetine bei muzikine kūryba. Atskiri vakarai buvo skirti trakiečių Simono Juchnievičiaus ir Januszo Pileckio gyvenimo ir kūrybos keliui aptarti. Prof. Eva Csato Johanson skaitė paskaitą apie karaimų kalbos mokyklos praeitį ir ateitį, Romualdas Špakovskis – apie Vilniaus karo mokyklos absolventus-karaimus.

 

Karaimų kalbos vasaros stovyklą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros ministerija bei Trakų rajono savivaldybė. Nuo praėjusių metų paramą teikia ir Turkijos Respublikos vyriausybės Turkų išeivijos ir giminingų tiurkiškų tautų rėmimo departamentas bei Turkijos kultūros Junus Emre institutas. Į Trakus iš Turkijos Izmiro miesto atvyko profesionali rytietiškų šokių šokėja Yasam Balkoca (Jašam Balkodža). Ji mokė rytietiškų šokių elementų ne tik Lietuvos karaimų ansamblio „Birlik“ („Vienybė“) narius, bet ir visus norinčius.

Stovyklos uždarymas buvo vainikuotas baigiamuoju koncertu. Šis koncertas – tai savotiškas egzaminas stovyklautojams besimokantiems kalbos, nes jie vaidina karaimų kalba. Šiais metais tai buvo pjesė „Jyrčymyz“ („Mūsų poetas“), skirta poeto Š.Lopato 90-sioms žūties metinėms paminėti.

 

Informacija parengta remiantis laikraščio „Trakų žemė“ straipsniu (2013-07-25).