Sveikiname Jakovą Bunką, liepos 13 d. švenčiantį 90-ąjį gimtadienį

 

Tautinių bendrijų tarybos ir Tautinių bendrijų namų nusiųstame sveikinime Jubiliatui dėkojama už jo prasmingą kūrybinį darbą, supažindinant visuomenę su Lietuvos žydų kultūra, ugdant ir stiprinant toleranciją, savitarpio supratimą tarp  įvairių  tautų atstovų, mūsų šalies piliečių. Linkima stiprios sveikatos, tolesnės aktyvios kūrybinės veiklos ir visokeriopos sėkmės Jūsų darbuose bei sumanymuose. 

 

„Jakovas Bunka, Plungės žydų bendruomenės istorijos ir jos atminimo įamžinimo puoselėtojas, tautodailininkas, gimė 1923 m. Plungėje.

 

Savo kūrybos biografiją Jakovas Bunka pradėjo vos penkerių metų sulaukęs. Tėvas, pastebėjęs sūnaus pomėgį, nuvedė  šešiolikmetį pas plungiškį meistrą Juozą Šoblinską mokytis staliaus amato.

Užgriuvo baisieji 1941 metai. Prasidėjo žydų tautos katastrofa. J.Bunka patyrė daug skaudžių netekčių. Nuo 1945 m.visą gyvenimą jis paskyrė savo - žmogaus ir menininko misijai. Svarbiausia asmeninės būties užduotis -  nužudytų tautiečių atminimo įamžinimas rajone. 1976 m. J.Bunka sukūrė beveik 4 metrų aukščio skulptūrą, vaizduojančią surištomis rankomis, suplėšytais drabužiais žmogų. Ji pastatyta žydų kapavietėse Šateikiuose. 1986 m. jo iniciatyva Kaušėnuose buvo įkurtas genocido Aukų memorialas. Čia kartu su J.Bunka dirbo ir kiti liaudies meistrai. Dabar į Kaušėnus atvyksta ekskursijos ir pavieniai asmenys iš JAV, Kanados, Anglijos, Vokietijos, Austrijos, Izraelio, Zimbabvės, Korėjos, Pietų Afrikos Respublikos - viso pasaulio. Po visą pasaulį pasklidę ir J.Bunkos kūriniai. Meistro darbai eksponuojami Vašingtone, Holokausto muziejuje.

 

1996 m. Jakovas su savo drožiniais buvo pakviestas į Izraelį - Kirono, Bialiko ir Tel Avivo miestus, kuriuose tautiečiai surengė puikių vietinės spaudos atsiliepimų sulaukusias unikalaus Plungės menininko kūrybos parodas. Ypač vertintojų dėmesį patraukė tai, kad J.Bunkos medžio skulptūra - naujas puslapis žydų kultūros istorijoje, nes jų religiniame mene vengta vaizduoti žmogų.

 

J.Bunka yra vienintelis tautodailininkas žydas Lietuvoje. Dabar liko ir paskutinis žydas Plungėje, kažkada garsėjusioje savo gausia ir garbinga žydų bendruomene. J.Bunka parašė Plungės žydų istoriją, kuri išversta į hebrajų kalbą, ji prienama internete: http://www.jbfund.lt, 2009 m. išleido prisiminimų knygą „Mano miestelis Plungė“. 

 

Apie šį unikalų meistrą 1995 m.  režisierius R.Gruodis ir operatorius A.Leiba sukūrė dokumentinį filmą „Mozė Plateliuose".

 

2009 m. už nuopelnus Lietuvai J.Bunka apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi. 2012 m. jam suteiktas Plungės garbės piliečio vardas.

 

Nerimsta kaltai meistro rankose. Tačiau ne vien dėl pomėgio ar noro palikti atmintį šitaip dirba J.Bunka. Jis žino seną išminčių tiesą: „Labiausia stengiasi žmogus, kupinas vilčių".

 

Inf. parengė Daumantas-Levas Todesas, Tautinių bendrijų tarybos narys, Lietuvos žydų bendruomenės atstovas