Kučių ir kalėdų tradicijos tautinių bendrijų namuose

Pažintis su Kūčių ir Kalėdų tradicijomis

Gruodžio 16 d. lietuvių kalbos kursų dalyviai buvo pakviesti į Tautinių bendrijų namuose surengtą šventę, kurioje prisiminti  Kūčių papročiai ir valgiai.

„Daug metų mokau kitakalbius lietuvių kalbos. Per pamokas mes kalbamės labai įvairiomis temomis, o iš jų užduodamų klausimų nesunkiai pajunti, ko žmonės labiausiai pasigenda. Pastaruoju metu, kai kontaktiniu būdu mokoma tik viena grupė, o visos kitos – per nuotolį, kalbėdamasi su besimokančiaisiais pajutau, kad jie labiausiai pasigenda gyvo bendravimo, kad nori gyvai pajusti mūsų tautos tradicijas ir papročius. Tada mokymus vedančioms mokytojoms ir kilo mintis per Adventą surengti popietę, kurioje papasakotume apie Kūčių ir Kalėdų papročius. Juo labiau, kad panašių tradicijų turi ir ukrainiečiai, ir baltarusiai, – apie sumanymą pasakoja lietuvių kalbos mokytoja Violeta Lopetienė. – Kadangi į anksčiau vykusius renginius daug kas iš mokymų dalyvių ateidavo su vaikais, pasiteiravome, ar į tokią šventę būtų noras atsivesti vaikučius. Išaiškėjo, kad į renginį gali ateiti per šimtą vaikų. Teko koreguoti pirminį sumanymą ir į programą įtraukti Kalėdų Senelį. O kur Kalėdų Senelis, ten ir dovanėlės, dainelės, eilėraščiai. Per šventę buvome maloniai nustebinti, kiek vaikučiai moka dainų ir eilėraščių ir dauguma jų skambėjo lietuviškai.“

Nebuvo kada nuobodžiauti ir į šventę susirinkusiems suaugusiems. Šventė prasidėjo nuo tradicinio pasirengimo Kūčių vakarienei. Atsineštais rankų darbo žaisliukais kartu puošė eglutę, kartu dengė Kūčių stalą. „Kaip Lietuvoje nuo seno įprasta, stalą pirmiausia užklojome šienu, o ant jo užtiesėme staltiesę.  Mokytojos buvome pagaminusios dvylika tradicinių Kūčių valgių. Savo pasninko valgių atsinešė ir atėjusieji“, – turtingu šventiniu stalu pasidžiaugia pašnekovė.

Kūčių valgius lydėjo pasakojimai, kalėdinės giesmės, žaidimai, į kuriuos įsitraukė ir maži, ir dideli.

Kalėdinių giesmių ir smagų pasakojimą šventės dalyviams dovanojo baltarusių tradicinio dainavimo grupė „Baltarusiškas stebuklas“.

Renginio metu Tautinių bendrijų namų direktorius Gžegož Miloševič pasveikino Tautinių bendrijų namų organizuotuose kursuose lietuvių kalbos besimokančią Pasaulio Kikbokso čempionato dalyvę Aliną Martyniuk. Ji, atstovaudama Ukrainos rinktinei, užėmė trečiąją vietą ir laimėjo bronzos medalį.

Atgal Lietuvos graikų draugija „Patrida“ šventė vaikų Kalėdas