Minint 360-asias kunigaikštienės Marijos Lupu Radvilienės mirties metines, bendrija „Dačija“ ir jos svečiai 2021 m. birželio 19 aplankė Svėdasų dvarą. Tai pirmoji Didikės rezidenciją nuo 1645 m. Svėdasų dvaras buvusi Kunigaikščių Radvilų rezidencija nuo 1533 m.
Svėdasų dvaro savininkas p. Petras Baronas pristatė apie dvaro restauravimo viziją. Užlipę į apžvalgos bokštą, pasigėrėjome nuostabiu vaizdu.
Barono viloje, mažojoje konferencijų salėje, vyko susitikimas – istorijos valanda. Marija Lupu buvo Moldovos valdytojo stačiatikio Vasilijaus Lupu ir jo pirmosios žmonos Tudoscos Bucioc dukra. Marija gimė apie 1625 m. tuometinėje Moldovos sostinėje Jasuose (dab. Rumunija). XVII a. viduryje Vilniaus vaivadienė, kunigaikštienė, moldavė Marija Lupu-Radvilienė buvo viena turtingiausių Lietuvos didikių. 1645 m. Marija Lupu ištekėjo už Jonušo II, ji buvo antroji Jonušo II Radvilos žmona. Vedybų sumanytojas, tikėtina, buvo karalius Vladislovas Vaza. Vestuvės prasidėjo 1645 m. vasario 5 d. ir vyko 12 dienų. Po to sutuoktiniai kovo mėnesį Iš Jasų (Iaši, Rumunija) per Kameneck Podolską atvyko į Varšuvą. Čia vykusio Seimo metu M. Lupu buvo pristatyta dvare, įvyko pakartotinės Radvilų vestuvės, kurių proga buvo parodyta Virgilio Puccitelli opera. Po vedybų Marija Lupu dažniausiai rezidavo (7 metus) Svėdasuose, o maždaug nuo 1652 m. – Kėdainiuose*.
Renginyje dalyvavo bendrijos „Dačija“ nariai iš Vilniaus, Kauno, Pasvalio, Gargždų. Tautinių bendrijų tarybos (toliau – TBT) pirmininko pavaduotoja Gunta Rone, TBT narys Ruslan Arutiunian, Moldovos Respublikos ambasadorius Serghei Mihov, ambasados pirmoji sekretorė Aliona Rusu. Taip pat Rumunijos ambasados politinio skyriaus vadovė Bianca Mina, ambasados generalinis konsulas Mihai Manolescu.
Renginį dalinai parėmė Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.
*Informacija apie Marija Lupu Radvilienė iš knygų: 1) Henryk Wisner. Jonušas Radvila(1612-1655), Kėdainių šešėlyje. VAGA 2000 m. Raimonda Ragauskienė; 2) Mirties nugalėti nepavyko. Biržų ir Dubingių Kunigaikščių Radvilų biologinė istorija. LEUL 2017.
Tekstas ir nuotraukos – Lučija Bartkienė, bendrijos „Dačija“ pirmininkė