Šeštoji totorių kūrybinė vasaros mokykla Trakuose

Liepos 5-13 d. Totorių kultūros centras jau šeštą kartą Trakuose surengė Totorių kūrybinę vasaros mokyklą. Joje dalyvavo vaikai ir jaunimas iš Lietuvos (Vilniaus, Visagino, Klaipėdos, Trakų miestų, 40 Totorių ir Nemėžio kaimų), Lenkijos, Latvijos, Krymo, Turkijos – iš viso apie 60 žmonių. Vasaros mokyklos veikloje dalyvavo ir Lietuvos totorių senjorai. Renginys vyko pasakiškoje vietoje Trakų rajone viloje „Ilgai“.

Dalyviams buvo parengta įdomi ir įvairi programa, atsižvelgiant į dalyvių pageidavimus. Mokykla truko 9 dienas ir per šį trumpą laiką Lietuvos totorių vaikai ir jaunimas išmoko daug naujų  kūrinių. Totorių folkloro ansamblio „Ilsu“ dalyviai bei kiti vasaros mokyklos dalyviai buvo mokomi Kazanės ir Krymo totorių bei turkų liaudies dainų ir šokių, groti liaudies instrumentais: styginiu instrumentu „saz“ ir dūdelėmis „kurai“. Visos šitos dainos ir šokiai buvo mokomi tam, kad išmokti ir išsaugoti mūsų protėvių  tradicijas.

Mokyklos dalyvius mokė patyrę pedagogai. Jau penktą kartą folkloro pamokas vedė  pedagogė iš Kazanės Lilija Ziganshina kartu su muzikantu Damiru Gabdrakhmanovu. Krymo totorių pamokas vedė vieni iš geriausių Krymo pedagogų - Elmira Bekirova ir Munir Ablaiev. Iš Turkijos Bursos konservatorijos antrą kartą atvažiavo pedagogas Kemal Kamali. Visose pamokose dalyvavo ir muzikantas iš Lietuvos Liutauras Milišauskas.

Be dainavimo bei šokio pamokų buvo organizuoti ir kiti užsiėmimai. Visi dalyviai su malonumu lankė šaudymo iš lanko pamokas, kiekvienas galėjo patikrinti savo jėgas šaudymo taiklume. Daug malonių įspūdžių paliko jodinėjimo pamokos Trakų žirgininkystės klube „Perkūno žirgai“. Buvo organizuotos totorių tradicinių imtynių „Kureš“ pamokos ir  piešimas ant vandens – „ebru“ pamokos. 

VšĮ “Baltų amatai” padovanojo mokyklos dalyviams ekskursiją laivu po Galvės ežeru. Išvyką pagyvino pačių dalyvių atliekami per pamokas išmokti muzikiniai kūriniai totorių ir turkų kalbomis. Taip pat visi dalyviai buvo be galo laimingi, kai aplankė alpakų ūkį Trakų raj.

Vakarais irgi buvo labai prasmingi – pokalbius apie dvasingumą vedė Islamo kultūros ir švietimo centro atstovai, pirmą kartą vaikams buvo organizuotos paskaitos apie pažangiąsias technologijas mūsų gyvenime.

Vieną gražų vakarą pedagogai iš Kazanės kartu su Totorių kultūros centro koordinatoriais surengė tradicinę šventę „Sabantui“. Vaikai ir suaugusieji aktyviai dalyvavo visuose žaidimuose, visi buvo apdovanoti simbolinėmis dovanėlėmis.

Neapseita ir be tradicinių totoriškių patiekalų ruošimo. Šventinei vakarienei, kuri tradiciškai rengiama paskutinę mokyklos dieną po koncerto, pedagogai iš Kazanės kartu su vaikais pagamino totorių saldumyną „Koš tele”.

Mokyklos uždarymą vainikavo baigiamasis koncertas Trakų salos pilies Didžiojoje menėje. Koncerto meninė programa supažindino Trakų gyventojus ir kitus svečius su totorių ir turkų folkloru bei tradicijomis. 

Koncerto atidaryme dalyvavo ir kalbėjo garbės svečiai: Turkijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje J.E. Gokhan Turan, Trakų rajono savivaldybės merės patarėja Evelina Kislych-Šochienė. Taip pat buvo garbingi svečiai iš Azerbaidžano ir Moldovos ambasadų Lietuvoje.

Totorių kultūros centro koordinatoriai įteikė Šeštosios totorių kūrybinės vasaros mokyklos baigimo diplomus mokyklos dalyviams.

Mokyklos organizatoriai dėkojo:

Renginio rėmėjams ir partneriams: Lietuvos kultūros ministerijai, Lietuvos kultūros tarybai, Turkijos Respublikos ambasadai Lietuvoje, Plėtros ir bendradarbiavimo fondui "TIKA"(Turkija), Tautinių mažumų departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Trakų rajono savivaldybei, Trakų istorijos muziejui, Trakų krašto tradicinių amatų centrui, Vilniaus Islamo kultūros ir švietimo centrui, žirgininkystės klubui „Perkūno žirgai“, VšĮ “Baltų amatai”;

  • Visiems pedagogams  už didžiulį, sėkmingą ir nuoširdų darbą;
  • Totorių kultūros centro koordinatoriams ir visiems tėvams už pagalbą organizuojant VI Totorių kūrybinę vasaros mokyklą Trakuose;
  •  Totorių kultūros centro folkloro ansamblio „Ilsu“ dalyviams ir visiems kitiems vaikams ir jaunuoliams.

Informaciją parengė ir nuotraukas pateikė VšĮ Totorių kultūros centras