Susitikimas su rumunų poete Ana Blandiana


 

 

2018 m. rugsėjo 18 d. 18 val. Venclovų namai-muziejus kviečia į susitikimą su viena įžymiausių rumunų poečių Ana Blandiana ir poetu, profesoriumi Tomu Venclova.

Ana Blandiana gimė 1942 m. Timišoaroje, augo ortodoksų šventiko, politinio kalinio šeimoje. Jos tikrasis vardas – Otilia Valeria Coman.

Rumunijoje Blandianos kūryba yra tapusi etinio sąmoningumo, rezistencijos simboliu. Jai ilgai buvo trukdoma spausdinti savo kūrybą dėl tėvo veiklos. Poetės kūrybinio kelio pradžia – 1959 m. Nuo to laiko išleista keturiolika poezijos knygų, dvi apsakymų, septyni esė rinkiniai ir viena novelė. Blandianos kūryba išversta į 25 kalbas ir įtraukta į 47 poezijos ir prozos rinkinius.

Komunistinio režimo metais A. Blandianos kūryba buvo uždrausta tris kartus: 1959–64, 1985, 1988–89. 1988 m. rašytojai taikytas namų areštas be galimybės naudotis paštu, telefoniniu ryšiu, su slaptosios policijos kontrole.

Netrukus A. Blandiana jau aktyviai dalyvauja 1989-ųjų revoliucijoje, greitai išrenkama į Rumunijos parlamentą kartu su socialdemokratiniu Nacionalinio išsivadavimo frontu (Frontul Salvării Naționale, FSN), tačiau netrukus atsistatydina, suvokusi, kad partijoje vyrauja ta pati senoji komunistų partijos nomenklatūra.

1990 m. A. Blandiana įkūrė Rumunijos PEN centrą ir tapo šios rašytojus vienijančios nevyriausybinės organizacijos prezidente.

A. Blandiana buvo viena iš Rumunijos intelektualų susivienijimo „Pilietinis Aljansas“ steigėjų (Alianţa Civică, AC, 1990 m.), organizacijos, kuri skatino dekomunizaciją ir demokratinius pokyčius.

1993 m. įkūrė Komunizmo aukų memorialą bei istorinių tyrimų centrą Sighet mieste. Jis laikomas pirmuoju memorialu komunizmo aukoms pasaulyje.

Rašytoja yra Stephane Mallarme vardo poezijos akademijos narė, Europos poezijos akademijos bei Tarptautinės poezijos akademijos prie UNESCO narė.

Ana Blandiana pagerbta daugybe nacionalinių ir tarptautinių apdovanojimų: aukščiausiu Prancūzijos valstybiniu ordinu  Légion d’Honneur (2009), JAV valstybės departamento apdovanojimu Romanian Women of Courage Award (2014). 2016 m. A. Blandianai įteikta Gdansko miesto literatūrinė premija „Europos laisvės poetas“ (Europejski Poeta Wolności) už eilėraščių rinkinį „Mano tėvynė A4“ (Patria mea A4). 2017 m. Blandiana pagerbta valstybiniu Kanados apdovanojimu The Griffin Trust For Excellence už gyvenimo nuopelnus.

Renginio partneriai:

Rumunijos ambasada Lietuvos respublikoje

Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

 

Renginys yra projekto „Riboženkliai: Naujosios Rytų Europos dialogai“, finansuojamo Lietuvos kultūros tarybos, dalis. Projekto vadovė: Venclovų namų-muziejaus vyr. fondų saugotoja Justina Juozėnaitė