Tradicinė Duonos šventė

Vasario 2 d. Tautinių bendrijų namuose vyko tradicinė Duonos šventė. Joje trylikos tautinių bendrijų atstovai pristatė nacionalinius savo tautų kepinius, konditerijos gaminius, pasakojo su duona susijusius papročius, vartojimo tradicijas.

„Duona – seniausias kultūrinis paminklas kiekvienos tautos istorijoje. Kiekvienai tautai savo duona – skaniausia. Vasario 5 d. nuo seno lietuviai garbino namų židinio ir duonos deivę Gabiją. Atėjus krikščionybei senoji lietuvių tautos šventė sutapatinta su šv. Agotos varduvėmis. Buvo manoma, kad jos vardo dieną pašventinta duona gelbsti nuo gaisro ir kitų nelaimių“, - pradėdama šventę kalbėjo Lietuvos rumunų kultūros bendrijos „Dačija“ pirmininkė, Tautinių bendrijų tarybos narė Lučija Bartkienė.

Duonos šventė Tautinių bendrijų namuose jau turi savo istoriją. Pirmą kartą ji buvo surengta 2005 m. žinomo politiko, dabar europarlamentaro Petro Auštrevičiaus iniciatyva ir vadinosi „Mūsų duona“. Tada joje dalyvavo septynios tautinės bendrijos.

„Šiemet mūsų tradicinė šventė vyksta jubiliejiniais metais. Minime labai svarbią Lietuvos istorijoje datą – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-ąsias metines. Šia proga norėjome truputį pakeisti ir mūsų Duonos šventę, akcentuoti, kad ji jau turi savo istoriją“, - sakė L Bartkinė.

Skambant nacionalinėms muzikos melodijoms, laikydami rankose duoną, vieni po kitų pasirodė įvairių tautų atstovai. Kai kurie buvo pasipuošę tautiniais kostiumais. Pirmiausia buvo pristatyta lietuviška duona. „Ant stalo mes turime lietuvišką duoną. Mes, įvairių tautų atstovai, ją mėgstame, valgome, prie jos pripratome“, - teigė Lučija.

Po to renginio dalyviams buvo pademonstruota armėniška, baltarusiška, estiška, graikiška, jakutiška, latviška, moldaviška, rumuniška, rusiška, totoriška, ukrainietiška, uzbekiška, vokiška duonos. „Štai koks gražus mūsų bendras stalas, kokia duonos įvairovė“, - sakė L. Bartkinė.

Šventės dalyvius sveikino europarlamentaras P. Auštrevičius, Tautinių mažumų departamento prie LRV direktorė dr. Vida Montvydaitė, Lietuvių kalbos instituto direktorė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė, etnologė, žurnalistė Gražina Kadžytė.

Buvo pademonstruotas filmas apie pirmąją Duonos šventę Tautinių bendrijų namuose. Šis filmas pirmą kartą parodytas per Lietuvos televiziją 2005 m. vasario 26 d. laidoje tautinėms bendrijoms „Labas“.

Po to visi vakaro dalyviai įsitraukė į programą. Prasidėjo viktorina, kurios klausimai, aišku, buvo apie duoną.

Atėjo laikas pragauti įvairios duonos, pyragų ir kitokių gardėsių, pagamintų su didele meile ir meistriškų rankų ir nuo kurių gausos lūžo stalai.

„Duonos šventė mus, įvairių tautinių bendrijų atstovus, nepaprastai suartino. Tai puiki proga pristatyti ir pasidalinti savo tautos duoną, sužinoti apie kitų tautų tradicijas, susijusias su duona“, - kalbėjo įdomiai šventei dirigavusi L. Bartkienė.

Duonos šventę surengė Tautinių bendrijų taryba ir Tautinių bendrijų namai.