"100 Lietuvos veidų - sujunkime Lietuvą"

Liepos 1-ąją Vilniaus rotušės aikštėje 24 lietuvių bendruomenės iš skirtingų pasaulio šalių ir 20 Lietuvos tautinių bendrijų pakvietė sostinės gyventojus ir svečius artimiau susipažinti su savo veikla ir pažiūrėti šventinį koncertą. Pasaulio lietuvių bendruomenė ir Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės siekė padėti susitikti viso pasaulio lietuviams ir mūsų šalyje gyvenančioms tautinėms mažumoms.

Gausiai susirinkusius šventės dalyvius sveikino Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Mes turime net 24 bendrijas iš užsienio ir 20 Lietuvos tautinių bendrijų. Kiekvienas norės, kad jūs juos aplankytumėte, pasidžiaugtumėte tuo, ką jie turi geriausio.Tai pirmoji mūsų Dainų šventės „Vardan tos...“ diena. Labai džiaugiuosi, kad pradedame nuo bendrystės“, - sakė šalies vadovė.

„Už Lietuvos ribų per pasaulį turime išsibarsčius daugiau nei milijoną lietuvių. Pasaulio lietuvių bendruomenė (PLB) skaičiuoja 60-uosius savo gyvavimo metus ir pirmas kartas nepriklausomos Lietuvos istorijoje, kuomet teoriškai pažįstama, po pasaulį išsibarsčiusi lietuvių diaspora pagaliau įgis tikrą veidą ir prisistatys.Taip švenčiame Vilniuje Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 100-metį kartu, kaip viena didelė šeima. Kviečiame susitikti, pamatyti vieniems kitus, susipažinti ir susidraugauti“, - teigė PLB pirmininkė Dalia Henkė.

Tautinių mažumų departamento direktorė dr. Vida Montvydaitė pažymėjo, kad Lietuvos tautinės bendrijos yra neatsiejama Lietuvos visuomenės, jos istorijos ir kultūros dalis, o apsikeitimas unikalia patirtimi saugojant savo tapatumą gyvenant ne savo kilmės šalyje bus labai naudinga tiek iš viso pasaulio suvažiavusiems lietuviams, teik Lietuvoje gyvenančioms tautinėms mažumoms.

„Šiuolaikiniame pasaulyje, kai sienos tarp valstybių tampa virtualiomis ir atlieka formalų vaidmenį, kinta ir pati nacionalinės valstybės idėja. Neprivalai būti lietuviu arba gyventi Lietuvoje tam, kad Lietuvą laikytum savo Tėvyne. Todėl šiandien susiduriame net su tokiomis situacijomis, kai užsienyje gyvenantys lietuviai puoselėja tradicijas arba vartoja žodžius, atėjusius į jų kultūrą iš kitų tautų arba kultūrų, tačiau jie patys net nesusimąsto apie tai. Tuo mūsų Lietuva yra unikali – amžiais besiformavęs kultūrinis ir tautinis daugiasluošniškumas tapo mūsų išskirtiniu bruožu, kurį mes norime pademonstruoti visam pasauliui“, - sakė departamento vadovė.

Vėliau į Rotušės aikštę atvyko Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.

„Sveikinu visus susirinkusius į unikalų Pasaulio lietuvių bendruomenių ir Lietuvos tautinių bendrijų paviljonų miestelį. Lietuvos valstybingumo šimtmetis – sėkmės istorija, sujungianti mus ir vienijanti dar stipriau“, - kalbėjo premjeras.

Vyriausybės vadovas pabrėžė, kad Lietuva šiandien laisva ir nepriklausoma, drąsi ir auganti valstybė. Jos balsą girdi pasaulis, o pasiekimus vertina tarptautinė bendruomenė. „Laimėjimai priklauso ne nuo šalies dydžio. Nesame didelė valstybė, bet turime didingą istoriją. Jos įkvėpti šiandien auga nauji Lietuvos herojai. Stiprios asmenybės – Lietuvos veidai, kurie savo pavyzdžiu ir pasiaukojamu tvirtina bendruomenes ir pasaulio lietuvių vienybę“, - kalbėjo S. Skvernelis.

Rotušės aikštėje įrengtoje scenoje koncertavo Pasaulio lietuvių bendruomenių ir Lietuvos tautinių bendrijų meno kolektyvai.

Visą dieną veikė mugė, kurioje šį kartą nebuvo prekiaujama. Palapinėse lankytojai galėjo susipažinti su Pasaulio lietuvių bendruomenių, Lietuvos tautinių bendrijų istorija bei veikla, paragauti nacionalinių patiekalų.